Det värdelösa, det fula och det pinsamma som punkmusikal
Andréa Hillgren har intervjuat Punkmusikalens regissör Sanni Breisch inför premiären på Södra Teatern i kväll. ”I musikalen möter vi våra rädslor och ger oss själva plats att göra saker vi inte trodde att vi vågade. Allt som allt har det blivit en riktigt ösig och storslagen föreställning med allt från stand up till Oscarstal och monsterfight”, berättar regissören.
Foto: Lanna Olsson
Peter Jöback – om att möta sina fantomer och vända svärta till ljus
Peter Jöback är en av Sveriges största musikalartister med roller på Broadway och West End. I ett samtal med Martin Wicklin berättar han om det svarta och svåra som under många år fanns bakom teatermasken.
Söndagsintervjun: http://t.sr.se/1cyMn5B
Foto: Martin Wicklin
Philip axlar Körbergs roll
Medan Philip Jalmelid nervöst tvingar sig till att utmana Tommy Körberg i ”Chess in concert” njuter Gunilla Backman av att få tänja och bända på rösten.
http://vlt.se/kulturnoje/1.2944132-philip-axlar-korbergs-roll
Foto: Karin Törnblom